• Aktualizacja : 21 kwietnia 2020
  • |
  • root
  • |

Jakub Kot - kim jest?

Jakub Kot z bratem Maćkiem

Jakub Kot – brat Maćka, syn Rafała. Tak w skrócie można przedstawić Kubę. Tata – Rafał, przez wiele lat był fizjoterapeutą i lekarzem kadry narodowej skoczków, na czele z Adamem Małyszem. Potem został ekspertem telewizyjnym i fachowo komentował kibicom wydarzenia sportowe.

Maciek – młodszy brat – medalista olimpijski, medalista mistrzostw świata, z sukcesami zarówno w karierze juniorskiej jak i seniorskiej. Nic więc dziwnego, że w rodzinie Kotów Kuba pozostaje w cieniu.

A nic na to nie wskazywało. Kiedy bracia Kot zaczynali wspólnie karierę skoczków narciarskich w okolicach 2001 roku to właśnie Kuba był uznawany za większy talent. Pierwszy trener klubowy – Kazimierz Długopolski – wiązał z Kubą ogromne nadzieje. 

I faktycznie, początki były bardzo obiecujące:

-rekordy na skoczniach m.in. Wisła Łabajów, Szczyrk Biła, Zagórz, Goleszów, Lubawka.

-Wygrana klasyfikacja generalna zawodów Lotos Cup – Szukamy Następców Mistrza (nawet sam mistrz to docenił, bo Kuba i Maciek zostali objęci pomocą i wsparciem Fundacji Izabeli i Adama Małyszów).

-Medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zwycięstwa w krajowych zawodach.

Jednak gdy w kolejnych latach trzeba było iść do przodu i dalej się rozwijać u Kuby „coś” się zacięło. Pozostający dotychczas trochę z boku Maciek zdobywa medale na Mistrzostwach Świata Juniorów, zostaje jednym z najlepszych skoczków w kraju, by później w Lahti wraz z drużyną zdobyć złoty medal Mistrzostw Świata, a w Pjongczangu brązowy medal Igrzysk Olimpijskich.

W CV Kuby nie znajdziemy takich osiągnięć...mistrz Polski, mistrz Kanady, medalista Mistrzostw Świata Juniorów, dwukrotny medalista Uniwersjady, zwycięzca zawodów Fis Cup, zaliczył parę występów w Pucharze Świata...z wielkiej kariery nic nie wyszło, marzeń z dzieciństwa nie udało się spełnić.

Kuba walczył do końca. Próbował łączyć pracę zarobkową na recepcji w hotelu koło Zakopanego z profesjonalnym uprawianiem sportu ale stawało się to coraz bardziej niemożliwe. Serce podpowiadało: „walcz, próbuj”, rozum odpowiadał: „daj spokój, nic już z tego nie będzie”.

W końcu trzeba było twardo stanąć na ziemi, podrażnioną ambicję i niespełnione marzenia schować na zawsze gdzieś głęboko w duszy i zacząć żyć normalnie.

Kuba został trenerem klubu AZS Zakopane, zajął się głównie szkoleniem dziewczyn. Wkrótce został nauczycielem/trenerem w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.


Jako gadatliwy człowiek został zauważony przez Eurosport, czego skutkiem był debiut Kuby właśnie w tej stacji w roli eksperta telewizyjnego komentującego skoki narciarskie. Później był epizod w TVP, by następnie znowu wrócić do Eurosportu.

Starszy z braci Kot ma także uprawnienia delegata technicznego Polskiego Związku Narciarskiego oraz FIS, pomaga przy organizacji zawodów najwyższej rangi w Wiśle i Zakopanem, jest pomysłodawcą i założycielem projektu KotSkijumping - przedstawiającego ludziom świat skoków narciarskich od kuchni i odkrywającego jego ciekawostki oraz tajemnice.

Eurosport

Żeby tego było mało Kuba - odczuwając na własnej skórze problemy, z jakimi na co dzień muszą się zmagać młode talenty i ich trenerzy - wpadł na pomysł założenia Fundacji - Centrum Skoków Narciarskich i Sportów Zimowych (której został prezesem).

Pomimo, że na skoki narciarskie Kuba patrzy już z zupełnie innej perspektywy, są one dalej jego ogromną pasją ale i symbolem niespełnionych marzeń.

DZIĘKI NIM MOŻEMY SKAKAĆ JESZCZE DALEJ: